dół

05

Na stronie tej dowiesz się jak krok po kroku przygotować się do konsultacji internetowej. Czego potrzebujesz, jaki sprzęt oraz aplikacje są wymagane do bezproblemowego przeprowadzenia konsultacji online.

Do przeprowadzenia konsultacji internetowej niezbędne jest posiadanie sprzętu komputerowego (komputer, monitor, mikrofon, kamerka, głośniki), notebooka, tabletu bądź innego urządzenia mobilnego, ktore spełniającegp opisane ponieżej warunki.

KOMPUTER + KAMERKA + MIKROFON + GŁOŚNIKI (sługachwki z mikrofonem)

03

1. Komputer

Do przeprowadzenia konsultacji nie jest wymagany najnowszy sprzęt komputerowy. Wystarczające jest urządzenie, które ma już kilka dobrych lat. Komputer musi mieć jedynie mikrofon, głośnik (można tanio dokupić) oraz odpowiedni program (Skype; jego instalacja jest darmowa). Zestawy takie są w milionach polskich domów. Służą do kontaktów z rodziną za granicą lub młodzieży do gier.

Wymagania sprzętowe:

  • Procesor: Co najmniej 1GHz (zleceane 2GHz lub wyżej bądź procesor dwurdzeniowy)
  • Pamięć RAM: Co najmniej 512 MB (zalecane 2GB lub wyżej)

Jak sprawdzić, czy Twój sprzęt posiada określone wymagania:

System Windows: Menu start, szukamy ikonki Komputer, klikamy na ikonkę prawym klawiszem myszki, wybieramy Właściwości. Na widocznym okienku możemy zobaczyć wersję systemu operacyjnego Windows, częstotliwość procesora, oraz zainstalowaną pamięć RAM.

Jeżeli nie orientujesz się, jaki sprzęt posiadasz oraz, czy spełnia on odpowiednie wymagania do przeprowadzenia konsultacji nie zrażaj się: przetestuj go w praktyce.

2. Kamerka internetowa

Wymagana do przeprowadzona wideokonsultacji. Instalacja kamery odbywa się bardzo prosto. Podłączamy ją do komputera za pomocą portu USB (patrz instrukcję instalacji urządzenia) i instalujemy oprogramowanie (sterowniki) za pomocą nośnika CD dołączonego z urządzeniem. W niektórych przypadkach należy najpierw przeprowadzić instalacje sterowników a później podłączyć urządzenie do portu USB komputera.

3. Karta dźwiękowa

Obecnie praktycznie każdy komputer wyposażony jest w kartę dźwiękową, której zadaniem jest przesłanie dźwięku z komputera do głośników oraz dźwięku z mikrofonu do komputera. Sprawdź specyfikację komputera, aby dowiedzieć się czy posiadasz zainstalowaną kartę dźwiękową.

4. Głośniki

Są niezbędne do konsultacji. Mogą być zastąpione poprzez słuchawki podłączone do komputera.

Słuchawki bądź mikrofon podłączamy do komputera (dokładniej do karty dźwiękowej komputera) za pomocą złącza typu JACK – do tego samego portu (oznaczonego ikoną słuchawek bądź kolorem zielonym).  Są również głośniki podłączane do portu USB komputera. Wyjaśnia to instrukcja podłączania i instalacji sprzętu.

5. Mikrofon

Urządzenie, przez które będzie można prowadzić rozmowę z konsultantem. Może to być mikrofon zewnętrzny bądź wbudowany w komputer. Najlepszym rozwiązaniem będą słuchawki z wbudowanym mikrofonem.

Mikrofon bądź słuchawki z mikrofonem podłączamy do gniazda karty dźwiękowej komputera oznaczonego kolorem różowym (czasem czerwonym bądź jednolitym, zgodnym z kolorem obudowy) bądź ikonką mikrofonu (szukaj ikonki mic  bądź napisu "mic")

NOTEBOOK, NETBOOK

02 04

Do przeprowadzenia konsultacji możemy użyć urządzenia mobilnego typu notebook, netbook, wyposażonego w kamerę internetową, głośniki oraz mikrofon. Każdy notebook, netbook posiada głośniki oraz mikrofon. Niestety nie każde urządzenie tego typu posiada kamerę.

Zweryfikuj wymagany sprzęt. Odnajdź go na swoim urządzeniu...

1. Kamera internetowa

Kamera internetowa na urządzeniu typu tablet znajduje się na obudowie (patrz obrazek u góry). Sprawdź, czy posiadasz wbudowaną kamerę internetową; jeżeli jej nie widzisz zerknij do opisu, instrukcji urządzenia. Jeżeli Twoje urządzenie nie dysponuje kamerą -  trzeba kupić oddzielną zewnętrzną kamerę. Podłącza się je do tabletu poprzez USB USB bądź BLUETOOTH (poproś o pomoc w sklepie).

2. Głośniki i mikrofon

Możemy wykorzystać wbudowane głośniki oraz mikrofon. Po uruchomieniu pliku z muzyką, filmu sprawdzisz, czy Twoje urządzenie odtwarza dźwięki. Zalecamy używania słuchawek ze zintegrowanym mikrofonem. Słuchawki te podpinamy do gniazda urządzenia (USB, miniUSB bądź JACK) - sprawdź specyfikację urządzenia.

Wbudowany mikrofon znajduje się koło kamerki internetowej na obudowie matrycy urządzenia (patrz zdjęcie wyżej)

Jeżeli podłączamy mikrofon zewnętrzny musimy odnaleźć gniazdo typu JACK oznaczone symbolem mikrofonu (patrz obrazek u góry tej strony) bądź szukamy napisu "mic" albo koloru różowego (czerwonego) portu. Istnieją mikrofony na port USB, jeżeli taki posiadamy podłączamy go zgodnie z instrukcją urządzenia.

TABLET, inne urządzenie mobilne

01

Konsultację możesz przeprowadzić za pomocą tzw. lekkiego urządzenia przenośnego, mobilnego, tj. tablet, telefon komórkowy. Tablet i inne urzadzenie mobilne również muszą posiadać kamerę internetową, mikrofon i głośniki.

1. Kamera internetowa

Kamera internetowa na urzadzeniu typu tablet znajduje się na obudowie (patrz obrazek u góry). Sprawdź czy posiadasz wbudowaną kamerę internetową, jeżeli jej nie widzisz zerknij do specyfikacji urządzenia. Jeżeli Twoje urządzenia nie dysponuje kamerą zintegrowaną podłącz zewnętrzną kamerę do portu USB bądź za pomocą BLUETOOTH (podłącz i zainstaluj ją zgodnie z instrukcja urządzenia).

2. Głośniki i mikrofon

Możemy wykorzystać wbudowane głośniki oraz mikrofon. Po uruchomieniu pliku z muzyką, filmu sprawdzisz, czy Twoje urządzenie odtwarza dźwięki. Zalecamy używania słuchawek ze zintegrowanym mikrofonem. Słuchawki te podpinamy do gniazda urządzenia (USB, miniUSB bądź JACK) - sprawdź specyfikację urządzenia.

Wbudowany mikrofon znajduje się na obudowie urządzenia (oznaczony na zdjęciu czarną kropką). Może znajdować się obok kamery internetowej.

Jeżeli dysponujesz wszystkimi opisanymi wyżej urządzeniami i są one podłączone, przejdź do kroku 2 - przygotowanie aplikacji

dół
324

przeprowadzone konsultacje

1452

zaoszczędzone godziny pacjentów

dół

Dostępność

Satysfakcja pacjenta

Komfort konsultacji

projekt i wykonanie Fastlan.pl